Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplamalı Elektrik Direği Borusu İmalatı

Fiyat 100 TL
İlan No 580
İlan Tarihi 26 Kasım 2015
Ülke Türkiye
Şehir İstanbul (Avrupa)

Elektrik direği, demirden yapılan enerji hatlarındaki elektrik kablolarını taşıyan yapılara verilen addır. Boyları genellikle 18 ile 32 metre arasında değişir. Ağırlıkları 750 kilo ile 3,5 ton arasında değişir. Düz demir, civatalar yardımı ile iskelet halinde direk yapısına dönüştürülür. Bir hatta kurulan direklerin en fazla 2 cm hata payı bulunur.
2 ile 6 metre arasında parçalar birleştirilerek ana gövde yapılır. Her telin bağlantığı porselene ikişer tane olmak üzere adına "kuşkonmaz" denilen birimler yerleştirilir. Kuşkonmaz, porseleni kuş dışkılarından korur.
Toprak 3 metre kadar açıldıktan sonra içine beton dökülür. Direğin ayakları gömülür. Sabit tutmak amacıyla 2 metre sac kalıplar kurulur.
Elektrik direkleri; elektrik gücü dağıtımı yapan kabloları, telefon kablolarını ve kablolu televizyonların koaksiyonel kablolarını taşırlar.
Demir Direkler ; Enerji iletim ve dağıtım şebekelerinde kullanılan direkler U, I veya L profil demirden yapılır Demir direklerin, havadan, nemden ve bilhassa sanayi bölgelerindeki zararlı gazlardan etkilenmemeleri için galvaniz kaplama yapılmalıdır. Demir direkler genel olarak üç çeşittir.

Boru direkler
A ve kafes direkler
Putrel (pilon, çatal) direkler
Boru Direkler ; Daha çok özel tip aydınlatmalarda ve düşük gerilimli sokak, cadde, liman, marina, site ve bahçe aydınlatmalarında kullanılan direklerdir.Özel olarak projektör aydınlatma direği olarak da kullanılmaktadır. Yükseklikleri 4 ila 8 metre arasındadır. Tekli, ikili, üçlü tipleri vardır.

A ve kafes direkler; Alçak gerilim şebekelerinde kullanılan A ve kafes tipi demir direkler, iller bankası tarafından standardize edilmiştir. Bu standardize boyları kısa ve uzun direkler için ayrı ayrıdır.A tipi olanlar 8I,10I,12I,6,5U,8U,10U,12U veya 8Ik,10Ik,12Uk şeklinde sembolize edilir. Sembollerdeki U veya I direk yapımında kullanılan demirin kesitini gösterir. Boyları 9,10-9,35-9,55-9,70 m 9,90-10,10-10,55 m olanları vardır. Ortalama uzunlukları kısa boylar için 9,5, orta boylar için 10 m olmaktadır.

Gerilimlere Göre Direk Çeşitleri

Orta gerilimde kullanılan direkler
Yüksek gerilimde kullanılan direkler
Çok yüksek gerilimde kullanılan direkler
Orta Gerilimde Kullanılan Direkler

1kV -34,5kV arasında kullanılan direklerin tamamıdır. Boyları 9 m-25 m arasında değişir. Ağaç, beton ve demir direk olarak imal edilir. Şu an en çok kullanılan beton ve demir direklerdir. Ağaç direkler acil durumlar için kullanılmaktadır. Daha sonra yerine beton ya da demir direk takılmaktadır. Demir direkler 3AWG ve 10AWG olarak isimlendirilmektedir. Kare kesitli putrel demirlerden yapılmaktadırlar. Beton direkler ise 10 m’den 26 m’ye kadar 1’er metre ara ile imal edilmektedirler.